fallback

Парламентарна комисия одобри проверките за споделените пътувания

Споделеното пътуване е като споделеното пиене на водка в Русия, смята председателят на регионалната комисия Найден Зеленогорски

16:57 | 07.07.16 г. 3

Депутатите от парламентарната комисия по регионално развитие дадоха право на Изпълнителната агенция „Автомобилна администрация“ да разпитва пътниците за споделеното пътуване при проверки. Комисията прие със седем гласа „за“ и двама въздържали се промени в Закона за автомобилните превози, с които се дават тези правомощия на Агенцията.

Парламентарната комисия обаче не е водеща при разглеждането на законопроекта. Предстои той да бъде обсъден и в транспортната комисия към Народното събрание, преди да влезе за обсъждане в пленарната зала.

Изпълнителният директор на Агенцията Красимир Калайджиев обясни, че компетенциите на институцията са в рамките само за проверките на автобуси. Пътните превозни средства, които попадат в категорията на леките автомобили, инспекторите на агенцията могат да проверяват само при съвместни акции с Министерството на вътрешните работи (МВР) и Националната агенция за приходите (НАП).

Според Калайджиев като споделено може да бъде приемано пътуване, при което не се обявява цена предварително. В противен случай това е организиран превоз.

Председателят на регионална комисия Найден Зеленогорски сравни споделеното пътуване със „споделена вечеря“ и „споделено пиене на водка, както го правят в Русия“. Според него всички форми на споделено пътуване са нелоялна практика спрямо превозвачите, които работят „на светло“.

С промените в закона се затяга и режимът за издаване на лицензите на превозвачите. Те вече ще могат да получават по един лиценз за превоз на пътници и един за товари. В момента превозвачите могат да притежават по няколко лиценза, включително и чрез свързани лица, което изключително затруднява контрола, сподели Калайджиев.

Въвеждат се и задължителни психологически тестове за професионалните водачи, както и изискване за внедряване на т.нар. „интелигенти тахографи“. Устройствата са свързани със спътник и автоматично ще регистрират разположението на пътните превозни средства. Това ще намали административните физически проверки.

Със законопроекта се разписват и подробни задължения на кметовете на общините при определянето на маршрутната мрежа за обществения транспорт. Въвеждат се и санкции за неизпълнение на тези задължения, както и глоби за превозвачите, ако не издават билети с намаления, предвидени в закон.

На днешното си заседание комисията прие и текстовете в Закона за туризма, с които се въвежда единна информационна система в туристическия сектор. Тя ще бъде свързана с НАП, МВР и общините.

Системата става задължителна за хотелите от висок клас, а местата за настаняване от по-нисък клас имат възможност да водят регистър на хартиен носител, но се задължават да въвеждат данните в специален сайт до 24 часа. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:39 | 14.09.22 г.
fallback